تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

عكس هايي با بوي باران و حال و هواي زمستان ؛ روستاي آبشاران (خربزان)

  حال و هواي زمستاني روستاي آبشاران (خربزان) چگونه است ؟!
  راه نشان آبادي است و اميد ... اينجا نزديكي روستاي آبشاران و ملكي به نام "چمه قل"

  ... و اما از حال و هواي زمستاني روستايي و به ويژه روستاي زيبا و كهن آبشاران (خربزان) بگوييم . با نخستين باران كه البته در ميانه ي فصل پاييز مي بارد به يكباره طبيعت جان تازه اي مي گيرد و از دست گرماي طاقت فرساي تابستان رهايي مي يابد .  وقتي نخستين باران بر زمين تشنه مي بارد بوي عطر پاييزي از تبادل آب و خاك فضا را پر مي كند . اينجاست كه مورچه ها آن چه را كه در لانه هايشان از گندم و جو و ... انبار كرده اند بيرون مي كشند تا دوباره سبز شوند و ... ولي در اين هنگام هر آنچه انبار كرده بودند و به بيرون از لانه هايشان آورده اند توسط دام ها و پرندگان و ساير جانواران خورده مي شوند و مورچه ها اين را مي دانستند ولي هيچ گاه دست از تلاش برنداشته و هرسال اين كار را تكرار مي كنند .


  از حال و هواي دامداران بگوييم كه با آغاز بارندگي و كاهش علوفه در مراتع مجبورند دام هايشان را با آنچه كه از كاه و جو و ... انبار كرده اند تغذيه كنند .

  علاوه بر اين دامداران تمهيدات لازم را براي مقابله با باران و باد و برف و ... تا آغاز فصل بهار انجام داده اند و از آن جمله مي توان به تعمير اساسي سياه چادر و وسايل جانبي آن ، برافراشتن سياه چادرهايشان در مكان هايي كه كمترين ميزان باد و سرما داشته باشد و البته برعكس فصل گرم و كندن جوي و پشت جوي دور چادر و گذاشتن گيره هاي مخصوصي كه از شاخه ي درخت بلوط تهيه كرده اند بر روي محل اتصال لنگرها و ميخ ها و آوردن هيزم به مقدار لازم و براي مصرف چندين ماهه و ...  مردم روستا در اين فصل بام خانه ها و انبارها و ... را با كاهگل عايق مي كنند كه البته اكنون قيروگوني و ايزوگام جاي آن را گرفته است .
  در هر حال حال و هواي روستا هميشه آرام و زيباست و هرچند روز به روز شكل و توازن روستاهاي ما به سمت شهرنشيني پيش مي رود ولي هنوز آرامش و سادگي را مي توان در لابه لاي ديوارهاي كاهگلي مشاهده نمود .

  پ.ن :خوشبختانه طبق گزارش هاي سازمان هواشناسي و خبرهاي محلي وضع بارندگي تاكنون مناسب بوده و اميد است همين طور ادامه داشته باشد تا شايد اندكي از آسيب هاي ناشي از خشكسالي چندين ساله جبران شود .


  منبع : كرمي ، علي ، مدير وبلاگ ، گالري عكس 1389  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 28 آذر 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161301
 • بازدید امروز :294142
 • بازدید داخلی :33312
 • کاربران حاضر :270
 • رباتهای جستجوگر:280
 • همه حاضرین :550

تگ های برتر